środa, 24 kwietnia 2013

Międzynarodowy Dzień Książki

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Małe co nieco na temat genezy i pochodzenia tego dnia napisałam TU. Teraz skupię się na pierwszej części jego nazwy ;) Uwielbiam czytać książki - jak pewnie wiele z Was :) Oprócz czytania uwielbiam je wąchać, bo książka to też zapach :) Bardzo lubię je układać i przekładać na półkach, bo wprowadzam małe zmiany, które cieszą oko :) Interesuje mnie tylko książka w wersji papierowej, bo taka właśnie ma klimat i duszę. Do e-booków nie dam się przekonać ;) O książkach mogłabym pisać dużo, ale czy ktoś będzie chciał to czytać? ;)

Ciekawa jestem Waszych preferencji: jakie gatunki czytujecie najczęściej? Czy macie ulubionych autorów? Jak przechowujecie książki, gdzie je kupujecie? I czy czytacie e-booki? :)

Na koniec kilka ujęć naszej domowej biblioteczki i szczypta mądrych cytatów z mojego sekretnika-cytatnika ;)


 "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."
Wisława Szymborska

"Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie."
Mikołaj Gogol

"Kto czyta książki, żyje podwójnie."
Umberto Eco

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
przysłowie chińskie

"Istnieje KSIĄŻKA - chleb
KSIĄŻKA - wino
KSIĄŻKA - skrzydła
KSIĄŻKA - haszysz."
Eliza Orzeszkowa

"Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy."
Magdalena Samozwaniec

"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają."
Andre Maurois

"Książki nie mają właściwości róż; dlatego nie szukajmy wciąż najświeższych."
Francois de La Mothe Le Vayer

"Książki są tak skonstruowane, że rozmnażają się przez czytanie."
Sergiusz Jarmuła

"Dobre książki i dobre lekarstwa wyleczyły już parę osób."
Voltaire


11 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki tak jak Ty - papierowe ... tych elektronicznych nie używam.
  Regał na książki, który zrobił mój P. mieści ich sporo i różne gatunki ... najbardziej lubię czytać Irvinga i .... pewnie się tu zdziwisz bardzo lubię .... fantasy - elfy i takie tam hihihi
  Pamiętam wiele lat temu brakowało nam trzeciej części trylogii Eden Harry Harrisona ... po jakiś dwóch latach trafiła nam się na jakimś straganie ulicznym w Krakowie ... ile było radości ;)))
  Miłego wieczoru życzę ... z książką ?

  OdpowiedzUsuń
 2. jeszcze nigdy nie miałam e-booka :) i mam nadzieję, że tak zostanie ;), zapach, twarda okładka, tak, a starodruki w rękach - jak uczta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No cóż...ja jestem na etapie Plastusia,Dzieci z Bullerbyn,Mikołajka...a ostatnio Karolci ;) Ale za to nie może być tak,żeby choć jednego rozdziału dziennie nie przeczytać ;)
  Ja czytałam mało,ale moje dziecko kocha jak mu czytam.A ja czynię to z wielką radością :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Co tam życia, ja sobie nie wyobrażam takiego dnia, o czym już wspomniałam u mnie. Tylko i wyłącznie papierowe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście,ze mam półki pełne książek i innej formy czytania nie dopuszczam.
  Niektórych cytatów nie znałam i jeśli pozwolisz zanotuję w swoim cytatniku:)Uściski.

  OdpowiedzUsuń
 6. o, "Historię broni chemicznej" to bym sobie poczytał, na zmianę z "O obrotach ciał niebieskich". :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. To ja też jestem z tych, co to wolą książkę na półce niż e-booka, płytę niż folder z muzyką w komputerze, kartkę świąteczną przyniesioną przez listonosza niż smsa....
  Pozdrawiam! ;o)

  OdpowiedzUsuń
 8. Najfajniejsze są te stare, trochę pożółkłe...
  A z zapachów klej w zakładzie introligatorskim :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam czytać książki. Jakiś czas temu zaniedbałam swoje, ale za to czytałam maluchom. Gdy Kuba poszedł do I klasy zaszczepiłam w nim (jak w każdym moim dziecku) zamiłowanie do czytania i ma to po dziś dzień. Dzieciaki wolą dobrą książkę od siedzenia przy komputerze. Gdy już sami sobie dają radę ja mogę oddawać się mojej literaturze. U mnie jest jak z muzyką, rodzaj książki zależy od nastroju. Lubię poznawać nowości, a ostatnio zaczytuję się w biografiach. Jednak moją książką nr 1 od dzieciństwa jest KAROLCIA. Pisałam nawet maturę z polskiego opierając się na tej pozycji co zrobiło wrażenie bardzo pozytywne na komisji :) Mój nr II na liście, do którego chętnie wracam to Mickiewicz, Fredro, czyli klasyka. Ponad czasowe dzieła ! ja też kocham zapach książki, lubię też bardzo stare wydania drukowane starą czcionką. Ma to swój urok. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam książki - i czytać, i wąchać i oglądać. Oczywiście te papierowe. Nie mam e-booka i kompletnie mnie nie interesuje taka forma czytania. Tylko szkoda, że półek w domu zaczyna brakować. Czytam w zasadzie wszystko - od literatury kobiecej po sci-fi, sensację, kryminał, wspomnienia, książki o UFO... Wszystkie książki mam poukładane według tematyki, pozycje tego samego autora są razem, ale nie układam książek alfabetycznie ;) To już byłoby zbyt bibliotecznie :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakie mądre cytaty!
  ja także uwielbiam czytać :) różne książeczki, ostatnie lata pokochałam literaturę iberyjską!
  E-booków nie lubię, bo dłuższe czytanie na monitorze męczy... z książeczką trzeba wygodnie...czuć ją... przede wszystkim.
  lubię książki kupować, choć obecnie to droga zabawa...
  uwielbiam w księgarni wziąć książkę i ją... wąchnąć :)))

  OdpowiedzUsuń